Α) Όσοι υποψήφιοι έχουν ήδη φάκελο-λογαριασμό στο Ο.Π.ΣΥ.Δ. έχουν τη δυνατότητα επικαιροποίησης/ συμπλήρωσης/ τροποποίησης των στοιχείων του φακέλου τους (π.χ. ημερομηνία γέννησης). Σε περίπτωση προσθήκης νέων δικαιολογητικών ή επικαιροποίησης των ήδη υπάρχοντων:

1) Μετατρέπουν τα δικαιολογητικά τους σε αρχείο PDF.

2) Αποστέλλουν τα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά στην διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. αναφέροντας στο θέμα το ονοματεπώνυμό τους και στο σώμα κειμένου τα εξής: Σας αποστέλλω τα απιτούμενα δικαιολογητικά για την επικαιροποίηση/τροποποίηση του φακέλου μου ως αναπληρωτής. Ο Αριθμός Φορολογικού μου Μητρώου (ΑΦΜ) είναι ………….(συμπληρώνεται ο ΑΦΜ).

Β) Όσοι υποψήφιοι δεν έχουν φάκελο-λογαριασμό (αφορά όσους δεν ήταν εγγεγραμμένοι στους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών από το σχολικό έτος 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016 )

1) Κάνουν εγγραφή στο ΟΠΣΥΔ (https://opsyd.sch.gr)

2) Μετατρέπουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά που προβλέπονται από τις «Οδηγίες Συμπλήρωσης Φακέλου» που έχουν αναρτηθεί για το σκοπό αυτό στην σελίδα του ΟΠΣΥΔ , σε αρχείο PDF

3) Αποστέλλουν τα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά στην διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. αναφέροντας στο θέμα το ονοματεπώνυμό τους και στο σώμα κειμένου τα εξής: Σας αποστέλλω τα απιτούμενα δικαιολογητικά για την ενημέρωση του φακέλου μου ως αναπληρωτής. Ο Αριθμός Φορολογικού μου Μητρώου (ΑΦΜ) είναι ………….(συμπληρώνεται ο ΑΦΜ).

4) Προσέρχονται στη Διεύθυνση Π.Ε. Άρτας προκειμένου να επιβεβαιώσουν την ενημέρωση του φακέλου-λογαριασμού τους.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ : Όλοι οι υποψήφιοι αναπληρωτές που ανήκουν στην κατηγορία των πολυτέκνων-τριτέκνων πρέπει απαραίτητα να αναφέρουν στο email που θα μας αποστείλουν το Δήμο εγγραφής τους και τον αριθμό δημοτολογίου τους προκειμένου να αναζητηθεί το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης εκτός και αν μας προσκομίσουν οι ίδιοι πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (εξαμήνου).